niedziela, 20 kwietnia 2014

Wielka Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego - ogłoszenia


Harmonogram Mszy św. w starożytnej łacińskiej formie w Oktawie Zmartwychwstania naszego Pana Jezusa Chrystusa:
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – godz. 15:15 – Poniedziałek Wielkanocy, kl. 1; Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15:00
  • 22 kwietnia (wtorek) – godz. 9:00 – Wtorek Wielkanocny, kl. 1
  • 23 kwietnia (środa) – godz. 11:00 - Środa Wielkanocna, kl. 1 (Msza św. na rozpoczęcie pieszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej)
  • 24 kwietnia (czwartek) – Czwartek Wielkanocny, kl. 1 (Msza św. podczas pieszej pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej w kaplicy pw. Matki Bożej Różańcowej w Wielkiej Puszczy o godz. 6:30)
  • 25 kwietnia (piątek) - Piątek Wielkanocny; wspomnienie Litanii Większych, kl. 1 (Msza św. w Kalwarii Zebrzydowskiej w bazylice w kaplicy Matki Bożej o godz. 17:00)
  • 26 kwietnia (sobota) – Sobota Wielkanocna (Biała), kl. 1 (Msza św. w Kalwarii Zebrzydowskiej w bazylice w kaplicy św. Antoniego o godz. 10:00)
  • 27 kwietnia (Niedziela) – godz. 15:15 - Niedziela Biała (Święto Miłosierdzia; dzień kanonizacji błogosławionego papieża Jana Pawła II), kl. 1; o godz. 14:45 wystawienie Najświętszego Sakramentu i śpiewana Koronka do Bożego Miłosierdzia

W Wielki Poniedziałek po Mszy Świętej odbędzie się spotkanie pieszych pątników do Kalwarii Zebrzydowskiej.

Pielgrzymi, którzy udają się do Kalwarii Zebrzydowskiej autokarem gromadzą się na parkingu naprzeciw plebanii, w sobotę o godz. 7.45. Wyjazd o godz. 8.00. Zachęcam każdego do włączenia się w sobotnią pielgrzymkę i dojazd własnym samochodem. W Kalwarii o godz. 10:0 Msza Święta a godz. 12:00 pójdziemy na dróżki za zmarłych.

Jutro przy ołtarzu będzie wystawiony koszyk, do którego będzie można składać nasze intencje, za które chcemy aby modlili się piesi pątnicy podczas pielgrzymki. Również Msza Święta w sobotę w kalwaryjskim sanktuarium będzie odprawiona w tych intencjach.

Nasza gregoriańska schola przygotowała nowe części stałe Mszy Świętej zatytułowane „Lux et origo” (światło i źródło). Missa „Lux et origo” to jedna z najpiękniejszych a zarazem najstarszych mszy. Niektóre jej fragmenty pochodzą z X/XI wieku. Missa „Lux et origo” nazywana również Missa I (pierwsza) przeznaczona jest do śpiewu w okresie wielkanocnym. Zachęcam do włączania się w śpiew „Kyrie”, „Glora”, „Sanctus” oraz „Agnus Dei” wykonywany według tej Mszy (w naszych wielkanocnych śpiewniczkach, które znajdują się na ławkach są zamieszczone teksty oraz nuty). Bardzo serdecznie dziękuję scholi za naukę i wykonywanie śpiewu Missa „lux et origo” podczas liturgii. 


Życzenia

 
Niech Święta Zmartwychwstania Pańskiego przyniosą każdemu z Was obfitość darów ziemskich i niebiańskich. Pan Zmartwychwstał i zawsze jest przy nas. Alleluja.

Duszpasterstwo łacińskiej tradycji Kościoła diecezji Bielsko-Żywieckiej