piątek, 14 kwietnia 2023

Mieszkańcy Bielska-Białej!

Mieszkańcy Bielska-Białej!

W najbliższą niedzielę, 16 kwietnia 2023 roku, w Bielsku-Białej odbędzie się referendum.

W odpowiedzi na drugie pytanie: Czy jesteś za dofinansowaniem z budżetu Gminy Bielska-Białej zabiegów zapłodnienia pozaustrojowego in vitro?” - winniśmy dać zdecydowaną odpowiedź „NIE”.


Przemawiają za taką odpowiedzią bardzo poważne argumenty. Między wieloma innymi:

  1. W sztucznym zapłodnieniu metodą in vitro dziecko nie jest owocem osobowego aktu dwojga osób, ale wynikiem procesu technologicznego, w który zaangażowane są osoby trzecie oraz skomplikowana aparatura techniczna. Poczęcie życia jest i zawsze powinno pozostać aktem głęboko osobowym. Techniki in vitro „… pozostają one moralnie niedopuszczalne. Powodują oddzielenie aktu płciowego od aktu prokreacyjnego. Akt zapoczątkowujący istnienie dziecka przestaje być aktem, w którym dwie osoby oddają się sobie nawzajem” (Katechizm Kościoła Katolickiego 2377).
  2. Przy metodzie in vitro zakłada się tworzenie tzw. „embrionów nadliczbowych”. Niszczenie takich embrionów staje się w istocie uśmierceniem istot ludzkich u samego początku ich życia.  „Istota ludzka powinna być szanowana i traktowana jako osoba od momentu poczęcia i dlatego od tego samego momentu należy jej przyznać prawa osoby, wśród których przede wszystkim nienaruszalne prawo każdej niewinnej istoty ludzkiej do życia” (Jan Paweł II, Encyklika Evangelium Vitae, nr 60). Zamrażanie natomiast – narażaniem ich zdrowia i naruszaniem przysługujących im ludzkich praw. Ponieważ tylko niewielka część zamrażanych embrionów ma realne szanse na wszczepienie i urodzenie ostatecznie przeznaczone są  także na zniszczenie. 

Niestety obecnie jest bardzo słaba świadomość rzeczywistej natury i przebiegu pozaustrojowego zapłodnienia in vitro. Wrażliwość wobec rodziców, którzy ogromnie cierpią z powodu niepłodności i niemożności doczekania się potomstwa, nie może być przymykaniem oczu na rozpoznanie natury sztucznego zapłodnienia. Współcześnie rozwija się intensywnie naprotechnologia, nowa gałąź medyczna, wspierająca małżonków w doświadczeniu bezpłodności. Stara się leczyć bezpłodność w taki sposób, by samo poczęcie dokonywało się w osobowym akcie małżeńskim. Naprochtenologia może być pomocą dla niepłodnych małżeństw w poczęciu dziecka bez wchodzenia na drogę nieetycznej metody in vitro. (W województwie śląskim istnieje kilka ośrodków specjalizujących się w naprochtechnologii) 


Polecamy lekturę:
  • Katechizm Kościoła Katolickiego, nr 2373-2379